KLL:n mestaruuskilpailut, kr, Kajaani, 17.-18.5.2014
 
Osanottajia 314, Otteluita 522.
 
28 kg Tytöt 13v (6 Osallistujat) 
1. Olga Ahokangas Kokkola
2. Viivi Raudasoja Rovaniemi
3. Tuuli Lampinen Ylöjärvi
4. Aliisa Luostarinen Kokkola
5. Maija Kujala Seinäjoki
6. Nella Honkaniemi Ylöjärvi
 
 
Kultavieska CUP, Ylivieska 10.5.2014
 
Osanottajia 136, Seuroja 16, Otteluita 170.
 
Pojat 17 vuotta
 
46 kg: 1) Werneri Pudas ViVo, 2) Tiitus Mäkelä PeKi.
50 kg: 1) Oliver Pietilä KäTa, 2) Antti Saarenpää SalSa, 3) Eetu Saarenpää SalSa.
54 kg: 1) Lauri Karjalainen PeKi, 2) Aleksi Moskuvaara LapinV.
58 kg: 1) Veijo Karjalainen PeKi, 2) Santeri Maijala KI, 3) Eetu Kukkohovi MuVo.
63 kg: 1) Milad Gardniya KaJu, 2) Tuukka Härkönen KaJu, 3) Santeri Sulisalo LapinV.
+69 kg: 1) Juho Pahikainen HaHe, 2) Eetu Järvinen KI.
 
Pojat 13 vuotta    
 
32 kg: 1) Veli-Matti Aikio LapinV, 2) Lauri Hakomäki VVV, 3) Tuukka Peltokangas Virkiä, 4) Atte Tammela ViVo.
35 kg: 1) Nestori Mannila YKV, 2) Oskari Miettinen LapinV, 3) Onni Rintamäki YKV, 4) Roope Kulmunki LapinV, 5) Nooa Lumilaakso KäTa, 6) Jesperi Ojala KäTa.
38 kg: 1) Anssi Järvinen Virkiä, 2) Markus Hirvi KäTa, 3) Elias Rauma ViVo, 4) Leevi Svärtsjö LapinV.
42 kg: 1) Eetu Paananen ViVo, 2) Markus Vittaniemi HaHe, 3) Pauli Järvinen Virkiä, 4) Selim Nolte KI, 5) Niklas Huhtala Virkiä, 6) Patrik Huhtala Virkiä.
50 kg: 1) Niklas Moilanen KI, 2) Joona Vuoti ViVo, 3) Tino Lotvonen MuVo, 4) Julius Orava SalSa.
+55 kg: 1) Joni Pahikainen HaHe, 2) Leevi Louhula PeKi, 3) Juha Liimatainen OP.
 
Tytöt
 
21 kg: 1) Milja Ojala KäTa, 2) Anni Siipola HaHe.
26 kg: 1) Olga Ahokangas KäTa, 2) Alisa Luostarinen KäTa, 3) Anniina Lamberg KäTa.
29 kg: 1) Veera Fonselius MuVo, 2) Salla Kähkönen MuVo, 3) Ronja Lasanen LNM.
31 kg: 1) Vilma Lehtimäki LaVe, 2) Veera Lehtimäki LaVe, 3) Ida Rautio ViVo.
33 kg: 1) Jutta Pohjola MuVo, 2) Ronja Heikkinen KaJu, 3) Pihla Hantula ViVo.
35 kg: 1) Mira Rasinkangas MuVo, 2) Venla Salmela ViVo, 3) Tyyne Lasanen LNM, 4) Kristiina Hepola MuVo.
36 kg: 1) Varpu Saari ViVo, 2) Amalia Saarenpää MuVo, 3) Hagar Daifi KaJu.
40 kg: 1) Aada Pyy KaJu, 2) Ronja Saarenpää MuVo, 3) Oona Partanen KaJu.
54 kg: 1) Emma Kujala YKV, 2) Ronja Tuomivaara SalSa, 3) Wilmiina Pöppönen KäTa.
 
Pojat 10 vuotta
 
23 kg: 1) Hugo Rintamäki YKV, 2) Jimi Tyni VVV, 3) Aatu Karjalainen PeKi.
25 kg: 1) Vallu Mäntymäki VVV, 2) Atte Suhonen HaHe.
27 kg: 1) Oliver Pada VVV, 2) Riku Joutsijärvi KI.
29 kg: 1) Saku Määttä KoskRi, 2) Hugo Lehtimäki LaVe, 3) Emil Monnet VVV.
31 kg: 1) Jesse Tyni VVV, 2) Eerik Silm KäTa, 3) Tomi Hänninen KäTa, 4) Jere Jokela HaHe, 5) Erno Vuohijoki VVV, 6) Otto Kuusela LapinV.
34 kg: 1) Feeli Rinnekari KyVo, 2) Oscar Jakobsson VVV, 3) Anssi Mehtälä ViVo, 4) Kasper Heikkinen KaJu, 5) Arttu Kulmunki LapinV, 6) Onni Mäkelä PeKi, 7) Jimi Witick KäTa
 
Aloittelijat
 
20 kg: 1) Matias Maijala KI, 2) Tuomas Plaketti MuVo, 3) Atte Takanen ViVo.
22 kg: 1) Lassi Tuovinen VVV, 2) Axel Fonselius MuVo, 3) Jimi Haapakoski ViVo.
24 kg: 1) Niila Takanen ViVo, 2) Aaro Ojala Virkiä, 3) Otso Kolehmainen KI, 4) Miro Knuutila ViVo.
26 kg: 1) Joona Nevalainen KaJu, 2) Kaarlo Kuoksa KoskRi, 3) Eemeli Siipola HaHe, 4) Timo Järvinen Virkiä.
27 kg: 1) Aku Ahokangas KäTa, 2) Niklas Määttä KoskRi, 3) Severi Lehtonen, VVV, 4) Otto Tomminen KI.
29 kg: 1) Kaapo Hämeenkorpi ViVo, 2) Jake Ursin KaJu, 3) Veeti Kopola ViVo, 4) Joona Autio ViVo.
30 kg: 1) Aaro Piippo KaJu, 2) Olavi Kulju KaJu, 3) Eetu Isokoski LNM, 4) Aleksi Kaan HaHe.
32 kg: 1) Roni Kumpula ViVo, 2) Atte Sippola Virkiä, 3) Oskari Kyllönen KaJu, 4) Elias Vuolteenaho ViVo.
35 kg: 1) Teemu Maijala KI, 2) Eetu Sarjanoja KI, 3) Julius Järvenpää ViVo, 4) Topo Turpeinen KäTa
40 kg: 1) Olli-Matias Rinnekangas KoskRi, 2) Arttu Pauna KI, 3) Oiva Hyyppä KäTa, 4) Eemi Hankaniemi KäTa.
55 kg: 1) Santeri Suvisalo LapinV, 2) Huugo Leppänen LaLu, 3) Wille Sorvisto ViVo, 4) Eemeli Takkunen ViVo.
 
Seurapisteet
 
1) ViVo Vieskan Voima 97, 2) KäTa Kälviän Tarmo 64, 3) KaJu Kajaanin Juntta 59, 4) MuVo Muhoksen Voitto 54, 5) KI Kemin Into 53, 6) HaHe Haukiputaan Heitto 37, 7) LapinV Lapin Veikot 35, 8) Virkiä Lapuan Virkiä 30, 9) PeKi Perhon Kiri 27, 10) YKV Ylistaron Kilpa-Veljet 22, 10) KoskRi Koskelankylän Riento 22, 12) SalSa Saloisten Salama 17, 13) LNM Limingan Niittomiehet 12, 14) KyVo Kyrön Voima 6, 14) VVV Vaasan Voima Veikot, 16) LaLu Lapin Lukko 5, 17) OP Oulun Pyrintö 4.
 
Kauden päätöskisat 6.5.2014 tulokset:
 
Painijoita oli yhteensä 47 kpl ja mukana oli painijoita myös Vieskan Voimasta.
 
Kilpasarjat:
 
T26 kg
1. Olga Ahokangas KT (kisojen paras tyttöpainija)
2. Alisa Luostarinen KT
3. Aniina Lamberg KT
 
T50 kg
1. Venla Salmela VV
2. Varpu Saari VV
3. Wilmiina Pöppönen
 
P28 kg
1. Jasu Myllykangas VV
2. Tomi Hänninen KT
3. Aku Ahokangas KT
4. Viljami Hietala
 
P34 kg
1. Erik Silm KT
2. Atte Tammela VV
3.Nooa Lumilaakso KT
4. Jimi Witick KT
 
P38 kg
1. Markus Hirvi KT
2. Elias Tammela VV
3. Jesperi Ojala KT
 
P40 kg
1. Anssi Mehtälä VV
2. Eemi Hankaniemi KT
3. Oiva Hyyppä KT
 
P50 kg
1. Werneri Pudas VV (kisojen paras poikapainija)
2. Oliver Pietilä KT
3. Joona Vuoti VV
 
Alokassarjat:
 
23 kg
1. Nanna Uusisalo KT
2. Milja Ojala KT
3. Elmeri Pinola KT
 
25 kg
1. Vili Ahokangas KT
2. Jose Myllykangas VV
3. Onni Katajamäki KT
4. Oskari Kallio KT
 
28 kg
1. Niilo Takanen VV
2. Miika Valkama KT
3. Kasperi Kallio KT
 
32 kg
1. Melissa Kykyri KT
2. Sara Hyyryläinen KT
 
34 kg
1. Kaapo Hämeenkorpi VV (kisojen paras alokas)
2. Roni Kumpula VV
3. Ukko-Pekka Simonen VV
4. Topo Turpeinen KT
 
37 kg
1. Valtteri Pinola KT
2. Eemeli Läspä KT
3. Reko Sivula KT
4. Elias Vuolteenaho VV
 
45 kg
1. Julius Kivistö KT
2. Romeo Pöppönen KT
3. Eeti Toivonen KT
4. Casimir Kankkonen KT
 
Mitalit toimitti KORPELAN VOIMA.
 
 
Kv Eero Tapio-turnaus 22.3.2014, Haukipudas (HaHe)
 
Osanottajia 132, Seuroja 18, Otteluita 181.
 
Pojat 17 vuotta:
50 kg: 1) Antti Saarenpää SalSa, 2) Jerry Saari MuVo, 3) Tino Lotvonen MuVo, 4) Oliver Pietilä KäTa, 5) Eetu Saarenpää SalSa.
 
 
Tytöt 17 vuotta:
25 kg: 1) Olga Ahokangas KäTa, 2) Alisa Luostarinen KäTa, 3) Julia Rahja HaHe.
 
Aloittelijat:
27 kg: 1) Aku Ahokangas KäTa, 2) Saku Orajärvi MuVo, 3) Otto Tomminen KI.
28 kg: 1) Tomi Hänninen KäTa, 2) Jasu Myllykangas ViVo, 3) Markus Jaakola LNM, 4) Veetu Peltoniemi KaJu.
32 kg: 1) Erik Silm KäTa, 2) Arttu Sakaranaho LaLu, 3) Roope Vanhala LNM.
37 kg: 1) Arttu Pauna KI, 2) Oiva Hyyppä KäTa, 3) Ville Vanhala LNM, 4) Oiva Ukkola HaHe.
40 kg: 1) Robin Pirhonen HaHe, 2) Markus Hirvi KäTa, 3) Eemi Hankaniemi KäTa, 4) Urho Kaleva
 
Seurapisteet: 1) HaHe Haukiputaan Heitto 121, 2) MuVo Muhoksen Voitto 75, 3) KI Kemin Into 72, 4) KaJu Kajaanin Juntta 48, 5) KäTa Kälviän Tarmo 46, 5) LaLu Lapin Lukko 46, 7) ViVo Vieskan Voima 39, 8) Virkiä Lapuan Virkiä 35, 9) OP Oulun Pyrintö 34, 10) IK Ilmajoen Kisailijat 28, 11) LNM Limingan Niittomiehet 25, 11) SalSa Saloisten Salama 25, 13) BK Snar BK-Snar Boden Ruotsi 22, 14) LapinV Lapin Veikot 20, 15) KoskRi Koskelankylän Riento 15, 16) JVK Joensuun Voimailukerho 8, 17) LiTai Liperin Taimi 5, 18) KAK Kirkenes AK 3.
 
 
Salipainikisat Kälviällä 18.3.2014 (painityyli kreikkalais-roomalainen)
 
23kg:
1. Anniina Lamberg
2. Elmeri Pinola
3. Hannes Pirkola
 
25kg:
1. Olga Ahokangas
2. Alisa Luostarinen
 
27kg:
1. Kasperi
2. Miika Huhtala
 
28kg:
1. Tomi Hänninen
2. Aku Ahokangas
3. Viljami Hietala
 
32kg:
1. Erik Silm
2. Jimi Witick
3. Eemi Hankaniemi
 
35kg:
1. Topo Turpeinen
2. Reko Sivula
3. Joni Haikara
 
39kg:
1. Max Roiko-Jokela
2. Kasimir Kankkonen
3. Luukas Paavola
 
41kg:
1. Oiva Hyyppä
2. Valtteri Pinola
3. Julius Kivistö
4. Romeo Pöppönen
 
53kg:
1. Vilmiina Pöppönen
2. Sara Hyyryläinen
 
Kisojen "yllättäjä" painija Max Roiko-Jokela.
 
KISOJA SPONSOROI K-MARKET KÄLVIÄ
 
Myhi-turnaus 22.2.2014 (Ilmajoki)
 
Tytöt 20 v. - Vapaa (17 Osallistujat) 
 
24 kg Tytöt 20 v. 5 Osallistujat
1. Olga Ahokangas Kälviän Tarmo
2. Alisa Luostarinen Kälviän Tarmo
3. Fanni Vettenranta Porin Paini-Miehet
4. Heini Lampinen KOOVEE Tampere
5. Milja Ojala Kälviän Tarmo
 
Pojat alle 9 v. - Kr.room. (54 Osallistujat) 
 
28 kg Pojat alle 9 v. 10 Osallistujat
1. Markus Loponen Oulun Pyrintö
2. Oliver Pada Vaasan Voima-Veikot
3. Eetu Hautaniemi Porin Paini-Miehet
4. Eetu Lamberg Vaajakosken Kuohu
5. Aatu Hormalainen Nurmon Jymy
6. Tomi Hänninen Kälviän Tarmo
7. Akseli Perkka Ilmajoen Kisailijat
8. Johannes Jalonen Peräseinäjoen Toive
9. Jesper Salonen Mäntän Valo
10. Aaron Tuomisto Seinäjoen Paini-Miehet
 
35 kg Pojat alle 9 v. 3 Osallistujat
1. Akseli Perkiönmäki Vähäkyrön Viesti
2. Jimi Witick Kälviän Tarmo
3. Helmeri Hintsa Seinäjoen Paini-Miehet
 
40 kg Pojat alle 9 v. 3 Osallistujat
1. Elias Lyyski Laihian Luja
2. Oiva Hyyppä Kälviän Tarmo
3. Eemi Hankaniemi Kälviän Tarmo
 
Pojat yli 9 v. - Kr.room. (56 Osallistujat) 
 
33 kg Pojat yli 9 v. 13 Osallistujat
1. Touko Ropponen Ilmajoen Kisailijat
2. Jesse Tyni Vaasan Voima-Veikot
3. Oscar Jakobsson Vaasan Voima-Veikot
4. Kalle Rajamäki Ylistaron Kilpa-Veljet
5. Erik Silm Kälviän Tarmo
6. Elias Tuomisto Seinäjoen Paini-Miehet
7. Atte Tammela Vieskan Voima
8. Nooa Lumilaakso Kälviän Tarmo
9. Eino Vuohijoki Vaasan Voima-Veikot
10. Elias Toivonen Vaasan Toverit
11. Onni Mäkelä Perhon Kiri
12. Aaro Kalliomaa Ylistaron Kilpa-Veljet
12. Rico Arkko Auramaan Painiseura
 
38 kg Pojat yli 9 v. 6 Osallistujat
1. Ilari Kurunsaari Seinäjoen Paini-Miehet
2. Jesse Paavola Juupajoen Kamppailijat
3. Niko Säynäjäaho Haukiputaan Heitto
4. Markus Hirvi Kälviän Tarmo
5. Johannes Hilli Ilmajoen Kisailijat
6. Asser Salonen Mäntän Valo
 
55 kg Pojat yli 9 v. 4 Osallistujat
1. Christopher Mayer Muhoksen Voitto
2. Leevi Louhula Perhon Kiri
3. Santeri Sulisalo Lapin Veikot
4. Oliver Pietilä Kälviän Tarmo
 
Seurapisteet
Alle (245 Osallistujia) 
Sija Seura Pisteet 1. 2. 3. 4. 5. 6. Osal.
1. Ilmajoen Kisailijat 135 12 5 5 2 4 4 43
2. Seinäjoen Paini-Miehet 41 3 2 2 1 2 12
3. Vaasan Voima-Veikot 36 1 4 2 1 13
4. Kälviän Tarmo 36 1 3 1 2 2 1 12
5. Porin Paini-Miehet 36 1 1 5 1 1 9
6. BK Thor (DEN) 31 1 2 3 1 8
7. KOOVEE Tampere 30 2 2 2 1 9
8. Laihian Luja 28 2 1 1 2 1 8
9. Turun Voimamiehet 22 2 1 2 1 6
10. Ylistaron Kilpa-Veljet 21 2 1 1 1 2 8
11. Perhon Kiri 18 2 1 1 6
12. Vähäkyrön Viesti 18 2 2 4
13. Nurmon Jymy 18 1 2 1 1 6
14. Lapin Veikot 16 1 2 1 1 7
15. Vaasan Toverit 16 1 2 2 1 10
16. Haukiputaan Heitto 15 1 1 3 6
17. Lappajärven Veikot 14 1 1 1 3
18. Mäntän Valo 13 1 1 1 1 5
19. Vaajakosken Kuohu 13 1 2 1 8
20. Brännans IF (SWE) 12 2 2
21. Kemin Into 12 3 1 1 7
22. Oulun Pyrintö 11 1 1 1 3
23. Sundsvalls AIK (SWE) 9 1 1 2
24. Kauhajoen Karhu 8 1 1 2
25. Tampereen Voimailijat 8 2 3
26. Vieskan Voima 8 1 1 1 5
27. Lapuan Virkiä 8 1 2 5
28. Porvoon Weikot 6 1 1
  Muhoksen Voitto 6 1 1
  Auramaan Painiseura 6 1 3
  Helsingin Paini-Miehet 6 1 1
32. Juupajoen Kamppailijat 6 1 1 3
33. Peräseinäjoen Toive 5 1 2 8
34. Äänekosken Huima 3 1 1 3
35. Hyvinkään Painiklubi 2 1 1
  Umeå Brottning (SWE) 2 1 4
  Lapin Lukko 2 1 3
38. Harjun Woima 1 1 1
  Parittajan moka sorry 1 1 1
  Ylä-Tikkurilan Kipinä 1 1 1
41. Järvenpään Voimailijat 0 1
  Alavuden Urheilijat 0 1
 
 
 
Mannin Matsit 2014 8.2.2014 (Peräseinäjoki):
 
Tytöt - Vapaa (12 Osallistujat)
 
28 kg Tytöt 4 Osallistujat
1. Alisa Luostarinen Kälviän Tarmo
2. Olga Ahokangas Kälviän Tarmo
3. Miia-Mari Korkiakoski Jalasjärven Jalas
4. Viivi Uusi-Pohjola Peräseinäjoen Toive
 
Seurapisteet (Tytöt):
1. Ylistaron Kilpa-Veljet 17
2. Lappajärven Veikot 11
  Kälviän Tarmo 11
4. Jalasjärven Jalas 8
5. Kuortaneen Kunto 6
6. Teuvan Rivakka 5
7. Peräseinäjoen Toive 3
 
Tyttöjen sarjojen parhaimpana painijana palkittiin Alisa Luostarinen Kälviän Tarmo.
 
Aloittelijat - Kr.room. (52 Osallistujat) 
 
28 kg Aloittelijat 6 Osallistujat
1. Tomi Hänninen Kälviän Tarmo
2. Joonas Kurikkaoja Jalasjärven Jalas
3. Johannes Jalonen Peräseinäjoen Toive
4. Rasmus Kattelus Jalasjärven Jalas
5. Oiva Kemppainen Seinäjoen Paini-Miehet
6. Miska Ivaska Peräseinäjoen Toive
 
31 kg Aloittelijat 4 Osallistujat
1. Feeli Rinnekari Kyrön Voima
2. Erik Silm Kälviän Tarmo
3. Roope Lemberg Seinäjoen Paini-Miehet
4. Robert Lindberg Peräseinäjoen Toive
 
32 kg Aloittelijat 5 Osallistujat
1. Jaakko Rinnasto Laihian Luja
2. Kalle Rajamäki Ylistaron Kilpa-Veljet
3. Alec Järvenpää Vaasan Voima-Veikot
4. Jimi Witick Kälviän Tarmo
5. Matias Jalonen Peräseinäjoen Toive
 
33 kg Aloittelijat 3 Osallistujat
1. Atte Tammela Vieskan Voima
2. Oiva Hyyppä Kälviän Tarmo
3. Severi Mäkinen Seinäjoen Paini-Miehet
 
36 kg Aloittelijat 7 Osallistujat
1. Elias Rauma Vieskan Voima
2. Markus Hirvi Kälviän Tarmo
3. Leonard Palmroth Teuvan Rivakka
4. Eetu Aho Kyrön Voima
5. Jesperi Ojala Kälviän Tarmo
6. Jesse Tuomisto Ilmajoen Kisailijat
7. Rami Jaatinen Alavuden Urheilijat
 
Seurapisteet (Aloittelijat):
1. Kälviän Tarmo 26
2. Seinäjoen Paini-Miehet 26
3. Peräseinäjoen Toive 24
4. Laihian Luja 19
5. Ylistaron Kilpa-Veljet 17
6. Jalasjärven Jalas 16
7. Nurmon Jymy 15
8. Ilmajoen Kisailijat 13
9. Vieskan Voima 12
10. Kyrön Voima 9
11. Vaasan Voima-Veikot 8
12. Lappajärven Veikot 6
13. Lapuan Virkiä 5
14. Teuvan Rivakka 4
15. Vähänkyrön Viesti 0
  Alavuden Urheilijat 0
 
Pojat 17 v. - Kr.room. 
 
63 kg Pojat 17 v. 7 Osallistujat
1. Akseli Yli-Hannuksela Ilmajoen Kisailijat
2. Niko Nevanperä Ilmajoen Kisailijat
3. Markus Ahtiainen Peräseinäjoen Toive
4. Antti Väli-Torala Ilmajoen Kisailijat
5. Sampo Lahti Kälviän Tarmo
6. Niko Lamberg Vaajakosken Kuohu
7. Riku Sten Vaasan Voima-Veikot
 
Seurapisteet (Kaikki sarjat yhteensä):
 
1. Ilmajoen Kisailijat 81
2. Seinäjoen Paini-Miehet 66
3. Ylistaron Kilpa-Veljet 45
4. Kälviän Tarmo 39
5. Peräseinäjoen Toive 31
6. Laihian Luja 28
7. Jalasjärven Jalas 24
8. Nurmon Jymy 23
9. Vaajakosken Kuohu 22
10. Vaasan Voima-Veikot 22
11. Vieskan Voima 18
12. Lappajärven Veikot 17
13. Lapuan Virkiä 12
14. Kauhajoen Karhu 11
15. Kyrön Voima 9
16. Teuvan Rivakka 9
17. Äänekosken Huima 8
18. Kuortaneen Kunto 7
19. Alavuden Urheilijat 6
20. Haukiputaan Heitto 5
  Harjun Woima Jyväskylä 5
22. Perhon Kiri 3
23. Vähänkyrön Viesti 0
  Koovee 0
  Suolahden Urho 0
 
 
Salipainikisat Kälviällä 27.1.2014 (painityyli vapaa paini)
 
23kg:
1. Elmeri Pinola
2. Milja Ojala
3. Hannes Pirkola
 
27kg:
1. Alisa Luostarinen
2. Viljami Hietala
3. Miikka Valkama
 
30kg:
1. Olga Ahokangas
2. Aku Ahokangas
3. Luukas Paavola
 
32kg:
1. Erik Silm
2. Jimi Witick
3. Tomi Hänninen
 
35kg:
1. Topo Turpeinen
2. Joni Haikara
 
41kg:
1. Oiva Hyyppä
2. Valtteri Pinola
3. Eemeli Läspä
 
43kg:
1. Romeo Pöppönen
2. Julius Kivistö
3. Reko Sivula
 
44kg:
1. Markus Hirvi
2. Vili Ojala
3. Jesperi Ojala
 
55kg:
1. Eemi Hankaniemi
2. Vilmiina Pöppönen
3. Eeti Toivonen
 
Kisojen paras painija Erik Silm.
 
KISOJA SPONSOROI S-MARKET KÄLVIÄ
 
 
 
OP:n kv. ikäkausikilpailut 25.1.2014 (yhteensä 124 painijaa)
 
Alo29 kg: 
1) Aaro Piippo KaJu 
2) Tomi Hänninen KäTa 
3) Eetu Isokoski LNM 
4) Daniel Kmizri KaJu 
5) Markus Jaakola LNM 
 
Alo31 kg: 
1) Erik Silm KäTa 
2) Atte Tammela ViVo 
3) Jimi Witick KäTa 
 
Alo33 kg: 
1) Joel Salmela LaLu 
2) Nooa Lumilaakso KäTa 
3) Jukka Liimatainen OP 
4) Roope Vanhala LNM 
 
Alo36 kg: 
1) Elias Rauma ViVo 
2) Jesperi Ojala KäTa 
3) Eetu Sarjanoja KI 
4) Teemu Maijala KI 
5) Joona Rahja HaHe 
 
Alo39 kg: 
1) Markus Hirvi KäTa 
2) Arttu Pauna KI 
3) Oiva Hyyppä KäTa 
4) Eemi Hankaniemi KäTa 
5) Ville Vanhala LNM 
 
Alo44 kg:
1) Robin Pirhonen HaHe
2) Antti Ylönen KaJu 
3) Vili Honkaharju KäTa 
 
Alo50 kg: 
1) Christopher Mayer MuVo 
2) Oliver Pietilä KäTa 
3) Abdirahman Sheikh KuusNs 
 
P17 63 kg: 
1) Joonas Törmälehto HaHe 
2) Jarmo Leskelä LaLu 
3) Sampo Lahti KäTa 
 
TY A22 kg: 
1) Alisa Luostarinen KäTa 
2) Milja Ojala KäTa 
3) Anne Siipola HaHe 
 
TY A26 kg:
1) Olga Ahokangas KäTa
2) Veera-Maria Fonselius MuVo 
3) Salla Kähkönen MuVo 
 
SEURAPISTEET 
 
1. MuVo Muhoksen Voitto 74 
2. HaHe Haukiputaan Heitto 69 
3. KäTa Kälviän Tarmo 68 
4. KaJu Kajaanin Juntta 64 
5. ViVo Vieskan Voima 56 
6. KI Kemin Into 55 
7. OP Oulun Pyrintö 53 
8. LaLu Lapin Lukko 35 
9. LapVe Lapin Veikot 30 
10. LNM Limingan Niittomiehet 16 
11. KoskRi Koskelankylän Riento 14 
12. KuusNs Kuuslahden Nuorisoseura 11 
12. LaVe Lappajärven Veikot 11 
14. PeKi Perhon Kiri 6 
14. HWJ Harjun voima 6 
 
 
Laihian ikäkausikisat 18.1.2014 (yhteensä 135 painijaa)
 
Pojat aloittelijat:
 
29 kg: 1. Tomi Hänninen (Kälviän Tarmo), 2. Reko Mäki (Peräseinäjoen Toive), 3. Nooa Mäkelä (Perhon Kiri). 
 
32 kg: 1. Matias Jalonen (Peräseinäjoen Toive), 2. Jimi Witick (Kälviän Tarmo), 3. Ilari Nukarinen (Laihian Luja), 4. Erik Silm (Kälviän Tarmo), 5. Eemil Tattari (Lapuan Virkiä), 6. Riku Aila (Lapuan Virkiä)
36 kg: 1. Markus Hirvi (Kälviän Tarmo), 2. Leonard Palmrooth (Teuvan Rivakka). 
 
63kg:1. Sampo Lahti (Kälviän Tarmo), 2. Oliver Pietilä (Kälviän Tarmo), 3. Ville Seppi (Laihian Luja). 
 
Tytöt 17v, 26 kg:1. Olga Ahokangas (Kälviän Tarmo), 2. Maija Kujala (Ylistaron Kilpa-Veljet), 3. Viivi Uusi-Pohjola (Peräseinäjoen Toive). 
 
Seurapisteet:
 
1. Laihian Luja                       87
2. Ilmajoen Kisailijat           69
3. Vaasan Voima-Veikot   55
4. Seinäjoen Paini-Miehet 52
5. Ylistaron Kilpa-Veljet   44
6. Kälviän Tarmo             37
7. Lapuan Virkiä                        32
8. Perhon Kiri                        29
9. Peräseinäjoen Toive            20
10. Vaasan Toverit             19
11. Kauhajoen Karhu         16
12. Kyrön Voima                       16
13. Jalasjärven Jalas            13
14. Vähänkyrön Viesti            12
15. Haukiputaan Heitto       11
16. Tampereen Voimailijat            10
17. Auranmaan Painiseura 9
  Nurmon Jymy                         9
19. Teuvan Rivakka            9
20. Kuortaneen Kunto            5
 
XXVII Joulumaapainit 7.12.2013 Rovaniemi (LaLu)
Osallistujia 156, Seuroja 23, Otteluita 223.      
 
Tytöt 17 vuotta.
 
27 kg: 1) Olga Ahokangas KäTa Kälviän Tarmo, 2) Viivi Raudasoja LaLu Lapin Lukko, 3) Alisa Luostarinen KäTa Kälviän Tarmo, 4) Ronja Lasanen LNM Limingan Niittomiehet, 5) Arianne Must KAK Kirkenes AK Norja.
 
30 kg: 1) Veera Lehtimäki LaVe Lappajärven Veikot, 2) Vilma Lehtimäki LaVe Lappajärven Veikot, 3) Elin Engebro GSK Gällivare SK Ruotsi, 4) Tyyne Lasanen LNM Limingan Niittomiehet, 5) Marit Olaussen Mehamn Mehamn IL-Bryting Norja.
 
34 kg: 1) Mira Rasinkangas MuVo Muhoksen Voitto, 2) Aino Veijola HaHe Haukiputaan Heitto, 3) Emma Dahlqvist BK Snar BK Snar Boden Ruotsi, 4) Sanna Backteman GSK Gällivare SK Ruotsi, 5) Amalia Saarenpää MuVo Muhoksen Voitto, 6) Jutta Pohjola MuVo Muhoksen Voitto.
 
38 kg: 1) Tyra Larsson GSK Gällivare SK Ruotsi, 2) Stina M. Pettersen KAK Kirkenes AK Norja.
 
42 kg: 1) Evelina Kyrö BK Snar BK Snar Boden Ruotsi, 2) Anu Tolvanen KoskRi Koskelankylän Riento, 3) Felicia Ruumensaari Råneå Råneå BK Ruotsi, 4) Ronja Tuomivaara SalSa Saloisten Salama.
 
46 kg: 1) Kaja Bergersen KAK Kirkenes AK Norja, 2) Nova Bergman BK Snar BK Snar Boden Ruotsi, 3) Elin Widmark Luleå Luleå BK Ruotsi, 4) Aurora Steel Mehamn Mehamn IL-Bryting Norja.
 
54 kg: 1) Sofia Eriksson-Lif Umeå Umeå Brottning Ruotsi, 2) Jonna Hirvonen MuVo Muhoksen Voitto.
 
+63 kg: 1) Tilda Tärnklev Umeå Umeå Brottning Ruotsi, 2) Minna Ridderstråle BK Snar BK Snar Boden Ruotsi.    
 
 
Aloittelijat.    
 
20 kg: 1) Jere Moilanen KoskRi Koskelankylän Riento, 2) Tuomas Plaketti MuVo Muhoksen Voitto.
 
24 kg: 1) Atte Suhonen HaHe Haukiputaan Heitto, 2) Samu Karjalainen KoskRi Koskelankylän Riento, 3) Otto Tomminen KI Kemin Into, 4) Janne Karassaari KI Kemin Into.
 
27 kg: 1) Riku Joutsijärvi KI Kemin Into, 2) Aaro Piippo KaJu Kajaanin Juntta, 3) Ville Rasi KoskRi Koskelankylän Riento.
 
29 kg: 1) Saku Määttä KoskRi Koskelankylän Riento, 2) Markus Loponen OP Oulun Pyrintö, 3) Eetu Isokoski LNM Limingan Niittomiehet, 4) Aleksi Kaan HaHe Haukiputaan Heitto.
 
30 kg: 1) Otto Kuusela LapinV Lapin Veikot, 2) Erik Silm KäTa Kälviän Tarmo, 3) Jimi Witick KäTa Kälviän Tarmo, 4) Roope Vanhala LNM Limingan Niittomiehet.
 
32 kg: 1) Jesper Ojala KäTa Kälviän Tarmo, 2) Aaron Wasenius LaLu Lapin Lukko, 3) Eetu Saranoja KI Kemin Into, 4) Jukka Liimatainen OP Oulun Pyrintö.
 
33 kg: 1) Kimi Vuorenmaa LaLu Lapin Lukko, 2) Nooa Lumilaakso KäTa Kälviän Tarmo, 3) Arttu Kulmunki LapinV Lapin Veikot.
 
34 kg: 1) Niko Säynäjäaho HaHe Haukiputaan Heitto, 2) Arttu Pauna KI Kemin Into, 3) Teemu Maijala KI Kemin Into, 4) Simon Söderholm HSKT Haparanda SKT Ruotsi.
 
37 kg: 1) Leevi Svartsjö LapinV Lapin Veikot, 2) Sebastian Saari HSKT Haparanda SKT Ruotsi, 3) Ville Vanhala LNM Limingan Niittomiehet.       
 
40 kg: 1) Joona Kumpulainen LaLu Lapin Lukko, 2) Olli-Matias Rinnekangas KoskRi Koskelankylän Riento, 3) Hugo Miinala HSKT Haparanda SKT Ruotsi, 4) Axel Uusimäki Umeå Umeå Brottning Ruotsi.
 
43 kg: 1) Petan Gocobija Mehamn Mehamn IL-Bryting Norja, 2) Julius Orava SalSa Saloisten Salama, 3) Antti Ylönen KaJu Kajaanin Juntta.
 
47 kg: 1) Tino Lotvonen MuVo Muhoksen Voitto, 2) Oliver Pietilä KäTa Kälviän Tarmo, 3) Simon Engebro GSK Gällivare SK Ruotsi.
 
53 kg: 1) Eetu Kukkohovi MuVo Muhoksen Voitto, 2) Huugo Leppänen LaLu Lapin Lukko, 3) Juha Liimatainen OP Oulun Pyrintö, 4) Aapo Aunola HaHe Haukiputaan Heitto.
 
60 kg: 1) Sampo Lahti KäTa Kälviän Tarmo, 2) Ville Krökki KaJu Kajaanin Juntta, 3) Zivojin Gocobija Mehamn Mehamn IL-Bryting Norja, 4) Waltsu Lasanen LNM Limingan Niittomiehet.
 
Seurapisteet.       
 
1) HaHe Haukiputaan Heitto 66, 2) LaLu Lapin Lukko 58, 3) MuVo Muhoksen Voitto 48, 4) BK Snar BK Snar Boden Ruotsi 45, 5) KI Kemin Into 43, 5) Mehamn Mehamn IL-Bryting Norja 43, 7) KäTa Kälviän Tarmo 41, 8) Umeå Umeå Brottning Ruotsi 34, 9) GSK Gällivare SK Ruotsi 33, 10) KoskRi Koskelankylän Riento 31, 11) LapinV Lapin Veikot 28, 12) LNM Limingan Niittomiehet 26, 13) OP Oulun Pyrintö 25, 14) IK Ilmajoen Kisailijat 21, 15) Virkiä Lapuan Virkiä 20, 16) HSKT Haparanda SKT Ruotsi 18, 17) KaJu Kajaanin Juntta 14, 18) KAK Kirkenes AK Norja 13, 19) SalSa Saloisten Salama 12, 20) LaVe Lappajärven Veikot 11, 21) Luleå Luleå BK Ruotsi 8, 22) ViVo Vieskan Voima 6, 23) Råneå Råneå BK Ruotsi 4.
 

Salikisat 12.11.2013 tulokset:

Sarja alle 24 kg: Viljami- Alisa  4-2, Olga-Elmeri 5-2, Alisa-Elmeri sv, Olga-Viljami 7-2, Viljami-Elmeri sv, Olga-Alisa 7-4. 
Loppusijoitukset: 1) Olga Ahokangas, 2) Viljami Hietala, 3) Alisa Luostarinen, 4) Elmeri Pinola.
 
Sarja alle 28 kg: Miikka-Luukas 5-4, Luukas-Jarkko 6-0, Miikka-Jarkko sv. 
Loppusijoitukset: 1) Miikka Valkama, 2) Luukas Paavola, 3) Jarkko Myllymäki.
 
Sarja alle 32 kg: Jimi-Tomi 4-3. Erik-Jimi 5-0, Erik-Tomi 10-2. 
Loppusijoitukset: 1) Erik Silm, 2) Jimi Witick, 3) Tomi Hänninen
 
Sarja alle 35 kg: Joni-Daniel 5-2, Joni-Casimir 6-0, Casimir-Daniel 10-0. 
Loppusijoitukset: 1) Joni Haikara, 2) Casimir Kankkonen, 3) Daniel Valli.
 
Sarja alle 38 kg: Julius-Romeo 8-0, Eemeli-Julius 3-0, Romeo-Eemeli 6-4. 
Loppusijoitukset: 1) Julius Kivistö, 2) Eemeli Läspä, 3) Romeo Pöppönen
 
Sarja alle 40 kg: Oiva-Topo sv, Eemi-Topo 7-4, Oiva-Valtteri sv, Oiva-Eemi sv, Valtteri-Eemi 3-0, Valtteri-Topo 3-0. 
Loppusijoitukset: 1) Oiva Hyyppä, 2) Valtteri Pinola, 3) Eemi Hankaniemi, 4) Topo Turpeinen.
 
Sarja alle 42 kg: Vili-Markus 6-3, Markus-Nooa 4-4, Vili-Nooa 4-2. 
Loppusijoitukset: 1) Vili Honkaharju, 2) Markus Hirvi ja Nooa Lumilaakso
 
Sarja alle 48 kg: Wilmiina-Eeti 3-2, Wilmiina-Eeti 6-0. 
Loppusijoitukset: 1) Wilmiina Pöppönen, 2) Eeti Toivonen.
 
Kisojen paras painija Olga Ahokangas.
 
Kisoja sponsoroi K-MARKET KÄLVIÄ

 
 
 

Kultavieska- cup, kansalliset juniorikisat Ylivieskassa 11.5.2013 tulokset:

Tytöt 24kg: 1) Viivi Raudasoja LaLu, 2) Alisa Luostarinen KäTa, 3) Ronja Lasanen LNM

Aloittelijat:
18 kg: 1) Tuomas Plaketti MuVo, 2) Atte Takanen ViVo, 3) Miikka Isokääntä ViVo.
21 kg: 1) Atte Suhonen Hahe, 2) Hugo Rintamäki YKV, 3) Niilo Takanen ViVo, 4) Vili Hietamäki ViVo.
24 kg: 1) Topi Kujala YKV, 2) Lauri Perkka IK, 3) Eemeli Siipola HaHe, 4) Joona Isokääntä ViVo, 5) Aukusti Kekolahti ViVo.
26 kg: 1) Taavi Ojala KäTa, 2) Lalli Pohja LaLu, 3) Akseli Perkka IK, 4) Jimi Tyni VVV, 5) Kasperi Matikainen ViVo, 6) Juho Kääntä ViVo.
28 kg: 1) Saku Määttä KoskRi, 2) Markus Loponen OP, 3) Tomi Hänninen KäTa, 4) Sampo Määttä KoskRi, 5) Kaapo Hämeenkorpi ViVo.
29 kg: 1) Onni Mäkelä LaVe, 2) Timi Kurunsaari Laihlu, 3) Erik Silm KäTa, 4) Viljo Varsanpää VVV, 5) Aleksi Kaan HaHe.
31 kg: 1) Roni Kumula ViVo, 2) Jimi Witick KäTa, 3) Jukka Liimatainen OP, 4) Julius Järvenpää ViVo.
33 kg: 1) Juho Alasaari Laihlu, 2) Jone Nukarinen Laihlu, 3) Atte Tammela ViVo, 4) Niklas Seikkula KäTa, 5) Jesperi Ojala KäTa.
36 kg: 1) Elias Lyyski Laihlu, 2) Tino Ala-Luhtala Laihlu, 3) Markus Hirvi KäTa, 4) Niko Ala-Luhtala Laihlu, 5) Oiva Hyyppä KäTa, 6) Ville Vanhala LNM, 7) Ukko-Pekka Simonen ViVo, 8) Eemi Hankaniemi KäTa.
40 kg: 1) Oliver Pietilä KäTa, 2) Mici Kalliola Laihlu, 3) Akseli Lyyski Laihlu, 4) Anton Vahanto HaHe, 5) Hannu Okuloff KoskRi.
43 kg: 1) Julis Orava SalSa, 2) Joona Mäkipaaso HaHe.
50 kg: 1) Antti Lasanen LNM, 2) Juha Liimatainen OP.
57 kg: 1) Sampo Lahti KäTa, 2) Eetu Kukkohovi MuVo.

SEUROJENVÄLISET PISTEET: 1) Vieskan Voima 78, 2) Haukiputaan Heitto 57, 3) Vaasan Voima-Veikot 53, 4) Muhoksen Voitto 50, 5) Kälviän Tarmo 47, 6) Oulun Pyrintö 45 ja Ylistaron Kilpa-Veljet 45, 8) Seinäjoen Painimiehet 34, 9) Lapin Lukko 33, 10) Lappajärven Veikot 28, 11) Ilmajoen Kisailijat 24, 12) Saloisten Salama 21, 13) Limingan Niittomiehet 17 ja Kajaanin Juntta 17, 15) Koskelankylän Riento 11, 16) Nurmon Jymy 5, 17) Vaasan Toverit 4.

 

Kauden päätöskisat 7.5.2013 tulokset:

1-2 lk alle 26kg: 1) Taavi Ojala, 2) Eerik Slim, 3) Tomi Hänninen, 4-7) Viljami Hietala, Alisa Luostarinen, Jusa Uusisalo, Elmeri Pinola 

1-2 lk alle 34kg: 1) Oiva Hyyppä, 2) Jimi Witick, 3) Valtteri Pinola, 4-6) Reko Sivula, Topo Turpeinen, Eemi Hankaniemi

3-6 lk alle 32kg: 1) Nooa Lumilaakso, 2) Niklas Seikkula, 3) Jesperi Ojala, 4) Aleksi Luostarinen 5) Aleksi Hilli

3-6 lk alle 38kg: 1) Markus Hirvi, 2) Vili Honkaharju, 3) Patrik Lehto, 4) Mikael Koittola

3-6 lk alle 54 kg: 1) Sampo Lahti, 2) Oliver Pietilä

Kisojen paras painija Oiva Hyyppä (Rami Hietaniemen valinta)

Kisoja sponsoroi K-MARKET KÄLVIÄ

 

 

Pääsiäiskisat 26.3.2013 tulokset:

1-2 lk alle 28kg: 1) Erik Silm, 2) Jimi Witick, 3) Tomi Hänninen, 4) Alisa Luostarinen, 5) Santtu Kupila

1-2 lk alle 33kg: 1) Oiva Hyyppä, 2) Eemi Hankaniemi, 3) Reko Sivula, 4) Topo Turpeinen

3-6 lk alle 29kg: 1) Erik Silm, 2) Niklas Seikkula, 3) Jesperi Ojala, 4) Aleksi Luostarinen

3-6 lk alle 37kg: 1) Vili Honkaharju, 2) Patrik Lehto, 3) Nooa Lumilaakso, 4) Aleksi Hilli

3-6 lk alle 53 kg: 1) Sampo Lahti, 2) Oliver Pietilä

Kisoja sponsoroi S-MARKET KÄLVIÄ

 

 

 

Tammikisat 31.1.2013 tulokset:

9-vuotiaat kevyempi sarja: 1) Erik Silm 2) Tomi Hänninen 3) Jimi Witick 4) Jusa Uusisalo, 5) Santtu Kupila

9-vuotiaat raskaampi sarja: 1) Topo Turpeinen 2) Oiva Hyyppä 3) Reko Sivula 4) Eemi Hankaniemi

12-vuotiaat kevyin sarja: 1) Jesperi Ojala 2) Aleksi Luostarinen 3) Taavi Ojala 4) Niklas Seikkula 5) Alisa Luostarinen

12-vuotiaat keskiraskas sarja: 1) Markus Hirvi 2) Patrik Lehto 3) Nooa Lumilaakso 4) Mikael Koittola 5) Oiva Erkkilä ja Aleksi Hilli

12-vuotiaat raskain sarja: 1) Sampo Lahti 2) Oliver Pietilä 3) Jan Witick 4) Vili Honkaharju

Kisan palkintosponsorina:

 
 

Joulupainikisojen 17.12.2012 tulokset:

9- vuotiaat alle 28kg: 1) Taavi Ojala, 2) Erik Silm, 3) Tomi Hänninen, 4) Luukas Huhtala, 5) Topo Turpeinen, 6) Viljami Hietala ja Alisa Luostarinen.

9- vuotiaat alle 43kg: 1) Oiva Hyyppä, 2) Reko Sivula, 3) Jimi Witick, 4) Aleksi Hilli, 4) Eemi Hankaniemi, 5) Jaakko Kluukeri ja Eeti Toivonen.

12- vuotiaat alle 32kg: 1) Markus Hirvi, 2) Jesperi Ojala, 3) Aleksi Luostarinen, 4) Mikael Koittola, 5) Nooa Lumilaakso ja Niklas Seikkula.

12- vuotiaat alle 50kg: 1) Sampo Lahti, 2) Emil Mäkelä, 3) Vili Honkaharju, 4) Jan Witick, 5) Patrik Lehto, 6) Robin Åbrandt.

Kisojen paras painija Taavi Ojala (Kauko Salmelan valinta)

 

Painikisat toukokuu 2012:

Painijat päättivät kautensa kisaillen

Kälviän Tarmon  painikoulu päättyi viime viikolla jäsenten välisten painikisojen merkeissä vapaa-ajantalolla. Maaliskuun alussa käynnistyneeseen painikouluun osallistui kevään aikana kaikkiaan yli 40 lasta. Huomioitavaa on, että painista tuli heti maakunnallinen laji Kokkolaan. Painikoululaisia tuli Kälviältä,  Kokkolan keskustasta, Lohtajalta, Kruunupyystä ja Kannuksesta. Lisäksi nuorten ja aikuisten kuntopainissa kävi 15 innokasta ”vääntäjää”, joista suurin osa oli kälviäläisiä.

Kälviän Tarmon avustuksilla hankkima painimatto tulee olemaan varmasti ahkerassa käytössä myös tulevaisuudessa. Ensi syksynä painitoiminta tulee käynnistymään kesällä perustettavan painijaoston vetämänä ja tästä keväästä saatujen kokemusten myötä toimintaa pyritään kehittämään edelleen. Harjoitukset tulevat jatkumaan vapaa-ajantalolla. Syksyllä ja keväällä järjestetään myös omat painikilpailut, joihin kutsutaan myös ainakin Ylivieskan ja Perhon painikoululaisia. Kesälle on suunnitteilla myös oma painileiri.

Painikevään päättäneet kisat osoittivat, että kevään parikymmentä harjoitusta ei ollut mennyt hukkaan. Kisoissa kamppailtiin rehdisti oikeilla painin säännöillä ja painijat pyrkivät tekemään pisteensä harjoituksista opituilla liikkeillä. Osa matseista päättyi niukkaan pistevoittoon, mutta myös  useita selätyksiä nähtiin, yleensä komean niskalenkin päätteeksi. Seuraavassa painikisojen tulokset:

1.-2. lk alle 27 kg: 1) Niklas Seikkula, 2) Erik Silm, 3) Alisa Luostarinen, 4) Reko Sivula
1.-2. lk alle 35 kg: 1) Jesperi Ojala, 2) Patrik Lehto, 3) Robin Åbrandt, 4) Aleksi Hilli, 5) Oiva Erkkilä
3.-5. lk alle 36 kg: 1) Vili Ojala, 2) Emil Mäkelä, 3) Vili Honkaharju, 4) Markus Hirvi
3.-5. lk alle 46 kg: 1) Sampo Lahti, 2) Oliver Pietilä, 3) Juuso Niskala

Ahkerimpana harjoittelijana palkittiin Aleksi Hilli.