Arvokisat

KÄLVIÄN TARMON URHEILIJOIDEN OLYMPIAEDUSTUKSET

1912 Eefferi Harju, Tukholma Ruotsi, yleisurheilu
1912 Juho Jaakonaho, Tukholma Ruotsi, pyöräily
1936 Thor Porko, Berliini Saksa, pyöräily
1960 Matti Herronen, Rooma Italia, pyöräily
1968 Mauno Uusivirta, Mexico City Meksiko, pyöräily
1972 Markku Juhola, München Länsi-Saksa, yleisurheilu

PARALYMPIAEDUSTUKSET

1980 Lauri Kylmä, Arnhem Hollanti, yleisurheilu
1984 Lauri Kylmä, Stoke Mandeville Englanti, yleisurheilu
2008 Jarmo Ollanketo, Peking Kiina, tandempyöräily
2012 Jarmo Ollanketo, Lontoo Englanti, tandempyöräily

Saavutetut mitalit

1984 Lauri Kylmä, Stoke Mandeville, selkäydinv. 4, kiekonheitto, pronssimitali
2008 Jarmo Ollanketo, Peking, näköv. B2, tandempyöräily, hopeamitali

MM-KISAEDUSTUKSET

1964 Esko Hautamäki, Albertville Ranska, pyöräily
1967 Mauno Uusivirta, Heerlen Hollanti, pyöräily
1969 Mauno Uusivirta, Brno Tsekkoslovakia, pyöräily

1977 Mauri Peitso, Lillehammer Norja, ampumahiihto
1977 Mauri Peitso, Kurikka, ampumahiihto (pienoiskivääri)

1981 Timo Peitso, Lahti, ampumahiihto
1982 Timo Peitso, Minsk Neuvostoliitto, ampumahiihto
1983 Margareetta Honkaharju, Helsinki, yleisurheilu
1991 Marko Santapakka, Reit im Winkl Itävalta, hiihto
1996 Sauli Niemi, Sydney Australia, yleisurheilu
1997 Milka Aho, Sotkamo, triathlon

VAMMAISURHEILUN MM-KISAEDUSTUKSET

1986 Lauri Kylmä, Göteborg Ruotsi, yleisurheilu
2009 Jarmo Ollanketo, Bogogno Italia, pyöräily
2013 Jarmo Ollanketo, Baie Comeau Quebec Kanada, pyöräily

Saavutetut mitalit

1977 Mauri Peitso, Lillehammer, M20 ampumahiihto, pronssimitali
1977 Mauri Peitso, Lillehammer, M20 ampumahiihtoviesti, pronssimitali
1977 Mauri Peitso, Kurikka, M20 ampumahiihto (pienoiskivääri), hopeamitali
1986 Lauri Kylmä, Göteborg, selkäydinv. 4, kiekko, Maailmanmestaruus
1986 Lauri Kylmä, Göteborg, selkäydinv. 4, kuula, hopeamitali

EM-KISAEDUSTUKSET

1971 Markku Juhola, Helsinki, yleisurheilu
1972 Hannu Järvi, Tarvisio Italia, hiihto
1979 Raimo Keiski, Bydgoszcz Puola, yleisurheilu
1986 Margareetta Honkaharju, Stuttgart Länsi-Saksa, yleisurheilu
2012 Anna Lahti, Graz Itävalta, maastopyöräily

VAMMAISURHEILUN EM-KISAEDUSTUKSET

1983 Lauri Kylmä, Pariisi Ranska, yleisurheilu
1985 Lauri Kylmä, Belgia, yleisurheilu

Saavutetut mitalit

1983 Lauri Kylmä, Pariisi, selkäydinv. 4, kiekko, Euroopanmestaruus
1983 Lauri Kylmä, Pariisi, selkäydinv. 4, kuula, Euroopanmestaruus
1983 Lauri Kylmä, Pariisi, selkäydinv. 4, keihäs, Euroopanmestaruus
1985 Lauri Kylmä, Belgia, selkäydinv. 4, kiekko, hopeamitali
1985 Lauri Kylmä, Belgia, selkäydinv. 4, kuula, hopeamitali

PM-KISAEDUSTUKSET

1959 Esko Hautamäki, Sandnes Norja, pyöräily
1960 Eero Tuunala, Värnamo Ruotsi, pyöräily
1962 Alpo Hautamäki, Levanger Norja, pyöräily

1963 Esko Hautamäki, Kälviä, pyöräily
1964 Esko Hautamäki, Malmö Ruotsi, pyöräily

1965 Esko Hautamäki, Vejle Tanska, pyöräily
1967 Mauno Uusivirta, Turku, pyöräily
1968 Mauno Uusivirta, Helsinborg Ruotsi, pyöräily
1969 Mauno Uusivirta, Esbjerg Tanska, pyöräily

1969 Jaakko Uusimäki, Esbjerg Tanska, pyöräily
1969 Jaakko Uusimäki, Skien Norja, pyöräily
1975 Hannu Luoto, Turku, pyöräily
1977 Mauri Peitso, Bö Norja, ampumahiihto

1981 Timo Peitso, Thorsby Norja, ampumahiihto
1982 Timo Peitso, Jyväskylä, ampumahiihto
1983 Timo Peitso, Voss Norja, ampumahiihto
1983 Hannu Luoto, Hyvinkää, pyöräily
1984 Hannu Luoto, Lidköping Ruotsi, pyöräily
1987 Sari Hankaniemi, Lillehammer Norja, hiihto
1987 Hannu Luoto, Porvoo, pyöräily

1989 Marko Santapakka, Timrå Ruotsi, hiihto
1994 Janne Isopahkala, Jyväskylä, hiihto
1997 Sauli Niemi, Huddinge Ruotsi, yleisurheilu
1997 Petri Kykyri, Huddinge Ruotsi, yleisurheilu
1998 Petri Kykyri, Eurajoki, yleisurheilu

2005 Juho Pirkola, Hamina, maastojuoksu
2005 Johanna Kykyri, Hamina, maastojuoksu
2006 Johanna Kykyri, Kópavogur Islanti, yleisurheilu
2010 Juho Pirkola, Kerava, yleisurheilu
2012 Tuomo Marttila, Sandnes Norja, moniottelu
2012 Johanna Kykyri, Tårnby Tanska, maastojuoksu
2013 Tuomo Marttila, Huddinge Ruotsi, moniottelu

VAMMAISURHEILUN PM-KISAEDUSTUKSET

1981 Lauri Kylmä, Örnsköldsvik Ruotsi, yleisurheilu

Saavutetut mitalit

1959 Esko Hautamäki, Sandnes, jun. 50km joukkueajo, hopeamitali
1960 Eero Tuunala, Värnamo, jun. 50km joukkueajo, hopeamitali
1963 Esko Hautamäki, Kälviä,  M100km joukkueajo, hopeamitali
1965 Esko Hautamäki, Vejle, M100km joukkueajo, pronssimitali

1977 Mauri Peitso, Bö, M20 ampumahiihto, PM-mestaruus
1977 Mauri Peitso, Bö, M20 ampumahiihtoviesti, PM-mestaruus
1981 Timo Peitso, Thorsby, M20 ampumahiihto, hopeamitali
1981 Timo Peitso, Thorsby, M20 ampumahiihto, PM-mestaruus
1981 Lauri Kylmä, Örnsköldsvik, selkäydinv. 4, kuula, hopeamitali
1981 Lauri Kylmä, Örnsköldsvik, selkäydinv. 4, kiekko, pronssimitali

1987 Sari Hankaniemi, Lillehammer, N18 5km P, pronssimitali
1987 Sari Hankaniemi, Lillehammer, N18 3x5km V, PM-mestaruus
1989 Marko Santapakka, Timrå, M18 3x5km, hopeamitali

1997 Aaro Ojala, Hilleröd Tanska, M65 tempo, pronssimitali
2003 Marko Göös, Närpiö, M30 120km maantie, pronssimitali
2011 Timo Pesola Sipoo, M40 129km maantie, PM-mestaruus

SUOMEN MESTARIT ERI LAJEISSA

Yleisurheilu

1966 Maastojuoksu joukkuekilp, nuoret (Jukka Maunula, Esko Kykyri, Juhani Saviainen)
1966 Maastojuoksu joukkuekilp. A-pojat (Juhani Ruokoja, Markku Vähälä, Kaj Niemi)
1967 Maastojuoksu joukkuekilp. A-pojat (Juhani Ruokoja, Kaj Niemi, Eero Nissi)
1971 Markku Juhola, 10-ottelu
1974 Marja-Liisa Tuomaala, B-tytöt 100m
1978 Raimo Keiski, A-pojat, maastojuoksu
1978 Raimo Keiski, A-pojat, 3000m
1979 Margareetta Honkaharju, B-tytöt 100m
1979 Raimo Keiski, nuoret, 5000m
1980 Margareetta Honkaharju, A-tytöt 100m
1980 Margareetta Honkaharju, A-tytöt 200m

1980 Raimo Keiski, nuoret, 5000m
1981 Margareetta Honkaharju, naiset 60m (sisähalli)
1981 Margareetta Honkaharju, A-tytöt 100m
1982 Margareetta Honkaharju, naiset 200m
1982 Margareetta Honkaharju, A-tytöt 100m
1982 Margareetta Honkaharju, A-tytöt 200m

1983 Margareetta Honkaharju, naiset 60m (sisähalli)
1984 Margareetta Honkaharju, naiset 60m (sisähalli)
1993 Sauli Niemi, P16 korkeus (sisähalli)
1993 Sauli Niemi, P16 korkeus
1996 Sauli Niemi, M19 korkeus
1998 Petri Kykyri, M22 1500m (sisähalli)
1998 Maastojuoksu joukkuekilp. M22 (Petri Kykyri, Matti Myllylahti, Jouni Nikula)

1999 Sauli Niemi, M22 korkeus (sisähalli)
2007 Jorma Hietala, M16 800m
2008 Jorma Hietala, M17 800m
2012 Johanna Kykyri, naiset maraton
 

Lisäksi ikäkausimestareita

1970 Matti Anttila, C-pojat 1000m
1973 Heli Herlevi, D-tytöt keihäs
1975 Heli Herlevi, C-tytöt keihäs
1977 Margareetta Honkaharju, C-tytöt 100m
1977 Margareetta Honkaharju, C-tytöt 300m
 

Pyöräily

1913 Juho Suonperä, 30km aika-ajo
1914 Juho Jaakonaho, 1km aika-ajo rata
1914 Juho Jaakonaho, 10km rata  
1914 Juho Jaakonaho, 30km aika-ajo
1914 Juho Jaakonaho, 60km maantie
1915 Juho Jaakonaho, 1km aika-ajo rata
1915 Juho Jaakonaho, 60km maantie
1921 Juho Jaakonaho, 60km maantie
1922 Juho Jaakonaho, 1km aika-ajo rata
1923 Juho Jaakonaho, 10km rata
1929 4km joukkueajo rata (Ernsti Luomala, Eino Jokela, Jalmari Passoja)
1930 Thor Porko, 100km maantie
1931 Jalmari Passoja, ikämiesten 50km maantie

1934 Jalmari Passoja, ikämiesten 50km maantie
1935 Jalmari Passoja, ikämiesten 50km maantie
1938 Ernsti Luomala, ikämiesten 10km rata
1939 Ernsti Luomala, ikämiesten 10km rata
1950 Pauli Koskela, nuorten 1km aika-ajo rata
1952 Pauli Koskela, 4km takaa-ajo rata 
1953 Matti Herronen, Yl. eräajo rata
1953 Matti Herronen, 4km takaa-ajo rata
1955 Matti Herronen, 4km takaa-ajo rata
1955 4km joukkueajo rata (Matti Herronen, Mauno Santalo, Aaro Ojala, Matti Laitala)
1957 Kalevi Pökkä, nuorten 50km maantie
1958 210km  joukkuekilp. (Matti Herronen, Raimo Luoto, Kalevi Pökkä)
1959 220km  joukkuekilp. (Matti Herronen, Kalevi Pökkä, Raimo Luoto)
1960 220km  joukkuekilp. (Matti Herronen, Kalevi Pökkä, Esko Hautamäki)
1965 Mauno Uusivirta, nuorten 30km tempo
1966 Mauno Uusivirta, nuorten 70km maantie
1967 Jaakko Uusimäki, M15 20km aika-ajo
1970 Jaakko Uusimäki, M18 100km maantie
1972 Jaakko Uusimäki, nuorten 1km aika-ajo rata

1976 N17 joukkuekilp. maantie (Pirjo Karikka, Päivi Kyngäs, Sirkka Vuolle)
1978 Päivi Kyngäs, N16 10km tempo
1991 Aaro Ojala, M56 60km maantie
1993 Hannu Luoto, M35 120km maantie
1993 Aaro Ojala, M61 60km maantie

1995 Aaro Ojala, M61 60km maantie
1997 Aaro Ojala, M65 50km maantie

2005 Marko Göös, M30 120km maantie
2006 Marko Göös, M30 120km maantie
2006 Hannu Luoto, M45 120km maantie
2007 Jouni Ingalsuo, M40 120km maantie
2007 Jouni Ingalsuo, M40 30km tempo
2008 Jouni Ingalsuo, M40 3km takaa-ajo
2008 Jouni Ingalsuo, M40 30km tempo
2008 Marko Göös, M35 120km maantie
2008 Sirkka Pollarikoski, N40 66km maantie
2008 Jarmo Ollanketo, M50 30km tempo

2009 Jarmo Ollanketo, M50 30km tempo
2009 Kari Maunumäki, M30 110km maantie
2009 Reino Pietilä, M75 44km maantie
2009 Sirkka Pollarikoski, N50 44km maantie

2010 Jarmo Ollanketo, M50 30km tempo
2011 Anna Lahti, N16 10km tempo
2011 Anna Lahti, N16 44km maantie
2011 Anna Lahti, N16 9,6km maasto XCO
2011 Anna Lahti, N16 500m aika-ajo rata
2011 Anna Lahti, N16 2km takaa-ajo rata
2011 Anna Lahti, N16 Cyclocross

2011 Timo Pesola, M40 120km maantie
2012 Anna Lahti, N16 11,5km maasto XCO
2012 Anna Lahti, N16 500m aika-ajo rata
2012 Anna Lahti, N16 2km takaa-ajo rata
2012 Anna Lahti, N18 28,8km kortteliajo
2012 Anna Lahti, N16 10km tempo
2012 N16 joukkuekilp. 10km tempo (Anna Lahti, Emma Lahti, Roosa Niemi)
2012 Anna Lahti, N16 42km maantie
2013 Anna Lahti, N18 14,2km tempo
2013 Anna Lahti, N18 62km maantie
2013 Anna Lahti, N18 19,8km maasto XCO
2013 Anna Lahti, N18 500m aika-ajo rata
2013 Anna Lahti, N18 2km takaa-ajo rata
2013 Anna Lahti, N18 28,5km kortteliajo
2014 Anna Lahti, N18 30km kortteliajo

Lisäksi ikäkausimestareita

1970 Eero Maunumäki, M13 10km tempo
1970 Aimo Junnila, M11 5km tempo
1972 Aimo Junnila, M13 10km tempo
1973 Kari Herronen, M11 5km tempo
1977 Jyrki Lahti, M11 5km tempo
2005 Anna Lahti, N10 5km tempo
2005 Anna Lahti, N10 12km maantie
2006 Lauri Koski, M10 10km maantie
2006 Anna Lahti, N10 10km maantie
2006 Anna Lahti, N10  5km tempo
2006 Anna Lahti, N10 500m aika-ajo rata
2006 Anna Lahti, N10 2km takaa-ajo rata
2006 N10 joukkuekilp. 5km tempo (Anne-Mari Kangas, Anna Lahti, Emma Lahti)

2007 Anne-Mari Kangas, N10 8km maantie
2007 N10 joukkuekilp. 5km tempo (Johanna Ingalsuo, Anne-Mari Kangas, Emma Lahti)
2007 N12 joukkuekilp. 5km tempo (Niina-Maria Kykyri, Anna Lahti, Riikka Rauma)  

2008 Anna Lahti, N12 2km takaa-ajo rata
2008 Anna Lahti, N12 500m aika-ajo rata
2008 Anna Lahti, N12 21km maantie
2008 Anna Lahti, N12 5km tempo
2008 Anna Lahti, N12 maasto MTB XC
2008 N12 joukkuekilp. 5km tempo (Anna Lahti, Anne-Mari Kangas, Jutta Hyyppä)
2009 Anna Lahti, N14 10km tempo
2009 N10 joukkuekilp. 5km tempo (Emma Lahti, Johanna Ingalsuo, Jessica Ingalsuo)
2009 M12 joukkuekilp. 5km tempo (Eero Vuollet, Elias Korpijärvi, Veikko Rauma)
2009 N14 joukkuekilp. 10km tempo (Anna Lahti, Niina-Maria Kykyri, Jutta Hyyppä)
2009 Anna Lahti, 
N14 27km maantie
2009 Emma Lahti, N10 16km maantie

2010 Anna Lahti, N14 10km tempo
2010 Anna Lahti, N14 23,5km maantie
2010 Anna Lahti, N14 500m aika-ajo rata
2010 Anna Lahti, N14 2km takaa-ajo rata
2010 Anna Lahti, N14 5,4km maasto XCO
2010 N14 joukkuekilp. 10km tempo (Anna Lahti, Roosa Niemi, Emma Lahti)
2010 Sampo Lahti, M10 8km maantie
2011 Emma Lahti, N12 3,2km maasto XCO
2012 Sampo Lahti, M12 2km takaa-ajo rata
2012 Sampo Lahti, M12 20km maantie
2013 Sampo Lahti, M14 11,4km tempo
2013 Sampo Lahti, M14 49,5km maantie
2014 Sampo Lahti, M14 500m aika-ajo rata
2014 Sampo Lahti, M14 2km takaa-ajo rata
2014 Sampo Lahti, M14 47km maantie
2014 Sampo Lahti, M14 9,6km tempo
2014 Emma Lahti, N14 47km maantie

Triathlon (uinti+pyöräily+juoksu)

1996 Milka Aho, N16 pikamatka (0,25+10+2,5km)                             
1998 Milka Aho, N18 pikamatka (0,75+20+5km)
2000 Milka Aho, N20 perusmatka (1,5+40+10km)
2001 Milka Aho, N20 pikamatka (0,75+20+5km)
2001 Milka Aho, N20 puolimatka (2,2+80+20km)
2011 Anna Lahti, N15 pikamatka (0,4+10+2,5km)
2011 Anna Lahti, N15 maastotriathlon (0,5+9,6+3,7km)
2012 Anna Lahti, N17 pikamatka (0,75+20+5km)
2012 Anna Lahti, N17 maastotriathlon (1,0+23+7km)
2012 Emma Lahti, N15 maastotriathlon (0,5+13+3,5km)
2013 Anna Lahti, N17 maastotriathlon (1,0+23+7km)
2013 Anna Lahti, N17 pikamatka (0,75+22,5+5km)
2013 Emma Lahti, N15 maastotriathlon (0,5+13+3,5km)

Duathlon (juoksu+pyöräily+juoksu)

2007 Maija Oravamäki, N pikamatka (10+60+10km)
2012 Anna Lahti, N17 pikamatka (5+20+5km)
2012 Anna Lahti, N17 pitkämatka (10+40+10km)
2012 Anna Lahti, N17 maastoduathlon (4,5+13,5+3km)
2013 Anna Lahti, N17 perusmatka (10+42+5km)
2014 Sampo Lahti, M15 pikamatka (5+21+2,5km)
2014 Sampo Lahti, M14 maastoduathlon (1,7+7+1,7km)
2014 Emma Lahti, N14 maastoduathlon (1,7+7+1,7km)
 

Hiihto

1970 Juha Järvi, viestinhiihto, piirin joukkue
1971 A-pojat 3x5km (Juha Järvi, Hannu Muuraiskangas, Hannu Järvi)
1972 Juha Järvi, A-pojat 10km
1987 M16 3x5km (Ari Hankaniemi, Tony Vuorinen, Marko Santapakka)
1988 Marko Santapakka, M18 30km
1993 Janne Isopahkala, M17 15km
1993 Matti Roimas, M40 10km

Lisäksi ikäkausimestareita

1984 P14 3x5km (Ari Hankaniemi, Juha Tuomisto, Marko Santapakka)

Ampumahiihto

1977 Mauri Peitso, nuoret 15km
1982 Timo Peitso, nuoret 10km

Ampumajuoksu

1993 Esko Rahkola, M35
1994 Esko Rahkola, M40
1995 Esko Rahkola, M40

Lentopallo

1993 Riitta Kivistö, B-tytöt, aluejoukkue
1993 Marko Hietaharju, B-pojat, aluejoukkue

Jääkiekko

2003 C-juniorit, luonnonjääjoukkueet

Vammaisurheilu

1978-97 välisenä aikana Lauri Kylmä voitti noin kuusikymmentä Suomen mestaruutta selkäydinvamma 4-sarjan kiekonheitossa, kuulantyönnössä ja keihäänheitossa. Lisäksi hänellä on ainakin yksi mestaruus istumalentopallosta.

Lauri Kylmän tilasto on keskeneräinen.